Dla lepszego zilustrowania istoty GIS, porównajmy go ze zwykłą papierową mapą. Podstawową korzyścią, jaką daje GIS jest możliwość pracy na całym obszarze opracowania. Dla przykładu miasto Kielce leży na 11 arkuszach mapy topograficznej w skali 1:10 000. Gdyby skleić wszystkie arkusze, żeby otrzymać jedną mapę całego miasta to zajęłyby one obszar prostokąta o wymiarach 140 na 180 cm. W GIS możemy pracować na całym interesującym nas obszarze i przy pomocy systemu analizować dane zgromadzone w jego bazach tworząc dowolne, potrzebne nam zobrazowania.
Geoportal, czyli powszechnie dostępne na stronach internetowych urzędu „okno” do zasobu danych przestrzennych o licznych funkcjach przydatnych nie tylko dla mieszkańców miasta, ale również dla obecnych u potencjalnych inwestorów, turystów czy gości i wystawców Targów Kielce. Informacje mogą być prezentowane są na tle wysokorozdzielczych ortofotomap lub numerycznego modelu terenu. Obok informacji z zakresu planowania przestrzennego i środowiska w kieleckim Geoportalu udostępnione zostały dane z zasobu geodezyjnego, takie jak ewidencja gruntów i budynków wraz z adresami oraz sieci uzbrojenia terenu.
Korzyści jakie daje GIS miastu Kielce:
- Lepszy dostęp do informacji dla mieszkańców, inwestorów oraz turystów.
- Udostępnianie pracownikom Urzędu ogromnych zasobów informacji i danych niezbędnych do ich pracy.
- Sprawniejsza obsługa interesantów.
- Zwiększenie efektywności wykonywania codziennych zadań w Urzędzie poprzez szybki dostęp do aktualnych, dokładnych cyfrowych informacji.
- Znaczne obniżenia kosztów oraz poprawa efektywności pracy poprzez eliminację lub znaczne ograniczenie powielania tych samych danych w poszczególnych Referatach Urzędu.
- Poprawa dokładności istniejących informacji.
- Wsparcie wszelkich procesów decyzyjnych.
- Poprawa efektywności zarządzania zasobami Miasta, w tym w zakresie gospodarki przestrzennej.
- Lepszy monitoring środowiska (w tym monitoring hałasu, rozkładu zanieczyszczeń oraz ocena zagrożeń środowiska).
- Możliwość generowania map tematycznych, zadawania pytań do bazy danych i tworzenia raportów.
- Wsparcie promocji miasta .
Na zakończenie trzeba podkreślić, że celem władz Kielc jest budowa zintegrowanego systemu informatycznego wspomagania procesów zarządzania dla Miasta wraz z zapewnieniem świadczenia usług drogą elektroniczną i zapewnienie dla jego realizacji odpowiedniej infrastruktury informacji przestrzennej. Planowany jest więc rozwój Systemu, włączenie do niego wszystkich jednostek organizacyjnych Miasta, udostępnienie w jego ramach danych przestrzennych służbom ratowniczym i Policji, kieleckim uczelniom oraz współpraca zmierzająca do wspólnego korzystania z danych przestrzennych, dokładniejszych i pełniejszych oraz zawsze aktualnych.
Urząd Miasta Kielce
Biuro Rozwoju Miasta Biuro Smart City
tel. 41 36 76 100
e-mail: smartcity@kielce.eu
Dziękujemy za wysłanie wiadomości