IDEA KIELCE

plik foto id: 1406000441

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU 2021 JUŻ ZA NAMI!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
plik foto id: 1406312440

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU
16 - 22 września 2021

Kampania Komisji Europejskiej podnosząca świadomość na temat zrównoważonej mobilności miejskiej. Promuje zmianę zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego oraz innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych.

Główna impreza odbywa się co roku w dniach 16-22 września, a jej kulminacją jest popularny Dzień bez Samochodu. Tegoroczne hasło EUROPEJSKIEGOTYGODNIAZRÓWNOWAŻONEGOTRANSPORTU to "Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności". Wybór tegorocznego tematu przewodniego jest hołdem upamiętniającym trudy, jakie Europa – i świat – odczuły w czasie pandemii COVID-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego obserwowanego w Europie.

plik foto id: 1406315569

Zgodnie z tegorocznym hasłem cztery główne tematy to zdrowie psychiczne i fizyczne, bezpieczeństwo i reagowanie na pandemię COVID-19. Nieprzypadkowo zdrowie psychiczne jest tematem priorytetowym, ponieważ postulatem EUROPEJSKIEGOTYGODNIAZRÓWNOWAŻONEGOTRANSPORTU jest położenie większego nacisku na związek między zdrowiem psychicznym a mobilnością miejską, która to kwestia zyskała na znaczeniu w czasie pandemii. 

W Kielcach pierwsze duże wydarzenie nastąpi w sobotę, 18 września, gdy na ul. Głowackiego zostanie uruchomiony woonerf - to rodzaj ulicy zaprojektowanej w celu zwiększenia bezpieczeństwa przede wszystkim pieszych i rowerzystów, którzy mają priorytet przed samochodami. Tego dnia, na miejscach parkingowych, odbędą się występy artystyczne, będą prezentowane wystawy, a także interesujące ekspozycje, m.in. Ikarusa pod siedzibą Zarządu Transportu Miejskiego.

Dzień później, w niedzielę, odbędzie się Kieleckiego Święto Rowerzysty, które rozpocznie się o godzinie 12:00 na Rynku od przejazdu wielkim i głośnym korowodem rowerowym przez Kielce, a zakończy piknikiem rowerowym w Dolinie Silnicy. Wśród atrakcji - grill, muzyka, koncerty, animacje, gry i zabawy dla dzieci.

Ustawią donice na Sienkiewicza

Przy okazji tych wydarzeń, czekają nas także ważne, trwałe zmiany w organizacji ruchu w śródmieściu Kielc. Od poniedziałku, 20 września na ulicy Sienkiewicza, w celu eliminacji jazdy wzdłuż deptaka, zostaną ustawione donice w trzech lokalizacjach: przy mostku na Silnicy, pomiędzy ulicą Dużą i Małą oraz na Placu Literatów.

Na ul. Staszica i ul. Wesołej, przy skrzyżowaniach z deptakiem, zostaną wyznaczone miejsca postojowe dla zaopatrzenia. Na ul. Sienkiewicza zostanie pilotażowo dopuszczony ruch rowerów.

Zmiany także na Paderewskiego

To nie wszystko - ulica Paderewskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Wspólną do skrzyżowania z ul. Panoramiczną zostanie wyłączona z ruchu ogólnodostępnego. Zakaz wjazdu nie będzie jednak dotyczył m.in. MPK, TAXI, ZTM, rowerów, służb miejskich, mieszkańców i najemców określonych budynków i garaży, zaopatrzenia do lokali na tym fragmencie ulicy, oraz zaopatrzenia na ul. Sienkiewicza (w godz. 6-12)

Na ślepym fragmencie ul. Bodzentyńskiej, w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Kościuszki, zostanie zlikwidowany postój TAXI. W jego miejscu zostaną wyznaczone równoległe miejsca postojowe.

Dla ruchu zostanie udostępniony odcinek ul. Silnicznej pomiędzy ul. Pelca a Piotrkowską. Będzie on jednokierunkowy w stronę ul. Piotrkowskiej, a po południowej stronie zostaną wyznaczone miejsca postojowe. Jednokierunkowy będzie także odcinek ul. Piotrkowskiej, od skrzyżowania z ul. Silniczną do skrzyżowania z ul. Pelca, gdzie po stronie północnej zostaną wytyczone miejsca parkingowe.  

Za darmo miejskim autobusem

21 września w siedzibie Domu Środowisk Twórczych odbędzie się debata na temat mobilności z udziałem cenionych w kraju ekspertów oraz władz miasta.

Wydarzenie zakończy Dzień bez Samochodu, który corocznie odbywa się 22 września. W związku z obchodami, całkowicie dla ruchu samochodowego zostaną zamknięte tego dnia ul. Staszica, ul. Zamkowa oraz fragment ul. Solnej - nie będzie możliwości wjazdu na te ulice (jedynie mieszkańcy będą uprawnieni do dojazdu do posesji) oraz nie będzie można na nich zaparkować. Zakaz będzie obowiązywał w godz. 6-21.

Ratusz uprzejmie prosi parkujących tam kierowców są o przeparkowanie na ten dzień swoich pojazdów w inne miejsca, a mieszkańców o wyrozumiałość i nienadużywanie przywileju przejazdu przez zamknięte ulice.

Tego dnia ul. Staszica zmieni się na jeden dzień w przestrzeń przyjazną dla pieszych, bez hałasu, spalin, za to z wieloma atrakcjami - pojawią się ogródki gastronomiczne, kino letnie, a w ramach festynu dla dzieci odbędą się występy artystyczne i inne atrakcje.

Tego dnia będziemy mogli również bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską, dlatego warto pozostawić samochody w garażach, czy na parkingach i wybrać darmowe autobusy.

Chcesz pochwalić się jak podróżujesz innym środkiem transportu niż samochód - zrób zdjęcie, wrzuć na swój profil Facebook, oznacz #ETZTKielce2021 @idea.kielce @kielce.oficjalna  Najciekawsze oceni i nagrodzi Zespół Idea Kielce :)

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do poruszania się pieszo, rowerem lub komunikacją miejską, nie tylko w tygodniu obchodów #MobilityWeek.

Pliki do pobrania:

Plakat Broszura: Kielce - kierunek na zdrowie!

RAMOWY PROGRAM

 16 września 

 Otwarcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

 Konferencja prasowa — przedstawienie programu wydarzeń  
 Miejsce: Rynek
 Godzina: 12:00

 17 września

Szkolenia z jazdy na rowerze w ruchu miejskim — Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje
Miejsce: Dolina Silnicy
Godzina: 10:00 - 12:00 
(w zależności od warunków pogodowych możliwa zmiana terminu)

 18 września 

Prototypowanie woonerfu na ul. Głowackiego - wprowadzenie zmian organizacji ruchu polegających na uspokojeniu ruchu samochodowego wraz z reorganizacją przestrzeni ulicy 
 Miejsce: ul. Głowackiego
 Godzina: 12:00 - 18:00

 • Rozpoczęcie dyskusji z mieszkańcami na temat woonerfów w mieście.
  Gdzie woonerfy w centrum? Zbieramy opinie mieszkańców (https://idea.kielce.eu/)
 • Ekspozycje mebli miejskich wykonanych w trakcie warsztatów przez Instytut Designu
 • Przestrzeń przyjazna pieszym - punkty handlowe, meble miejskie, ogródki gastronomiczne, popcorn
 • Działania edukacyjne
 • Występ artystyczny Kwintetu Blaszanego Dętego Filharmonii Świętokrzyskiej
 • Ekspozycja modeli autobusów w autobusie Ikarus z okazji 70-lecia komunikacji miejskiej w Kielcach
 • Otwarty Punkt Obsługi Pasażera ZTM Kielce

 19 września

 Kieleckie Święto Rowerzysty
 Miejsce: Rynek, Dolina Silnicy
 
Godzina: 12:00 - 18:00

 • Przejazd wielkim i głośnym korowodem rowerowym przez Kielce - start o godz. 12:00 z Rynku
 • Piknik rowerowy w Dolinie Silnicy:
  • koncert zespołu MAFIA
  • rowerowe miasteczko
  • mobilny serwis rowerowy
  • grill
  • animacje, gry i zabawy dla dzieci
  • giełda rowerowa
  • upominki dla rowerzystów

 20 września

 Zajęcia w szkołach z elektromobilności
 Miejsce: Szkoły podstawowe w Kielcach
 
 Pieszo po Kielcach - spacer "Kieleckie Trakty" z Krzysztofem Myślińskim
 Miejsce: Plac Świętego Wojciecha
 Godzina: 17:00

 21 września

 Debata publiczna na temat mobilności "Mobilność zrównoważona w kształtowaniu centrum Kielc"
 Miejsce: DOM ŚRODOWISK TWÓRCZYCH Pałac Tomasza Zielińskiego
 Godzina: 16:30 - 18:30

 22 września

 Dzień bez Samochodu
 Miejsce: ul. Staszica
 
Godzina: 6:00 - 21:00

 • Zamknięcie ulic: Staszica, Zamkowej i części Solnej
  • Ogródki gastronomiczne
  • Strefa bez prądu
  • Kino na wolnym powietrzu
  • Warsztaty dla dzieci
  • Występy artystyczne
  • Festyn rodzinny
 • Darmowe przejazdy komunikacją miejską
plik foto id: 1406315705
plik foto id: 1406315829