IDEA KIELCE

plik foto id: 1406000441
plik foto id: 1400753478
plik foto id: 1400753476
plik foto id: 1400753475
plik foto id: 1400753474
plik foto id: 1400753473
plik foto id: 1400753562
plik foto id: 1400753477

JAK POWINIEN ZOSTAĆ ZAGOSPODAROWANY SKWER IM. IRENY SENDLEROWEJ PRZY UL. PADEREWSKIEGO - II ETAP?

Szanowni Kielczanie!
Kontynuujemy wspólne projektowanie skweru im. Ireny Sendlerowej – dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie, pierwszą ankietę wypełniło aż 2488 osób! Poprzednia ankieta dotyczyła kwestii ogólnych i nie wyczerpała tematu (w wielu przypadkach nie dała odpowiedzi jednoznacznej) a obecna też nie jest ostatnia. Tym razem chcielibyśmy skupić się na kilku kluczowych dla projektu elementach.

Debata na temat zagospodarowania skweru im. Ireny Sendlerowej
przy ul. Paderewskiego odbędzie się w piątek 25 września o godz. 17:00 w Instytucie Design’u przy ul. Zamkowej 3 w Kielcach.
Wyniki ankiety Wypowiedzi Podsumowanie I etapu

WNIOSKI I ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE

Inspiracją przy tworzeniu założeń dla projektu skweru im. Ireny Sendelrowej była swoista antyteza rynku miejskiego w odniesieniu do proporcji powierzchni utwardzonych i naturalnej zieleni. W przypadku skweru pragniemy te proporcje odwrócić ale jednocześnie chcielibyśmy wykreować miejsce chętnie odwiedzane i użytkowe a nie sterylny park jedynie 'do oglądania'. Przeprowadzona ankieta i zamieszczone komentarze wstępnie definiują założenia i podstawowe elementy programu funkcjonalnego:
Ogród piękna ciszy i spokoju ze strefą aktywności i integracji.
W przestrzeni skweru ma się znaleźć przestrzeń wyjątkowa, cicha, do spokojnego wypoczynku wśród zróżnicowanej zieleni, w cieniu drzew i lekkim osłonięciu od gwaru miasta. Gdzie można w spokoju posiedzieć przeczytać książkę, wyciszyć się, czy choć na chwilę przystanąć w pędzie dnia codziennego. Jednocześnie skwer powinien pozwalać na integrację różnych grup społecznych i osób w różnym wieku, dać możliwość aktywnego spędzania czasu. Aby sprostać tym skrajnym oczekiwaniom skwer zostanie podzielony na dwie strefy użytkowe (strefa ciszy i strefa aktywności). Miejsce ich styku wytworzy niejako strefę pośrednią (centralną), gdzie te różne formy spędzania czasu się przenikają i wzajemnie uzupełniają a której charakter mógłby się zmieniać okazjonalnie w zależności od potrzeb. Charakter istniejącej zieleni oraz relacje z elementami otoczenia wskazują lokalizacje strefy aktywności od strony rzeki a strefy ciszy bliżej ulicy Paderewskiego. Wzajemne proporcje obu stref do ustalenia w ramach dalszych konsultacji.
Kompozycja zieleni - swobodna i naturalistyczna.
Bezwzględnie należy chronić istniejące drzewa uzupełniając skwer kolejnymi nasadzeniami. Nie planujemy żadnych wycinek istniejących drzew (poza egzemplarzami uschniętymi lub chorymi). W ramach projektowanego wnętrza zieleń ma mieć charakter dominujący. Przez różnorodność form i gatunków powinna budować przestrzeń skweru podkreślając i definiując jego funkcję. Jej kompozycja powinna umożliwiać głęboki wgląd od strony rzeki (zieleń niska w powiązaniu z podniesionymi koronami drzew) i stopniowo narastać tworząc barierę od ulicznego hałasu.
Skwer powinien być odizolowany od strony ulicy a otwierać się na rzekę.
Wchodząc w obręb skweru od strony ul. Paderewskiego powinno się mieć poczucie przekroczenia granicy dwóch światów. Skwer powinien niejako 'zahaczać' o nadrzeczy bulwar tak aby jego przestrzeń mogła stać się niejako jego częścią - kolejnym przystankiem na 'zielonej' trasie spacerowej wzdłuż Silnicy.
Uniwersalny charakter.
Skwer należy projektować dla maksymalnie szerokiego grona użytkowników - poczynając od dzieci, poprzez młodzież i osoby dorosłe a na seniorach kończąc. Nie należy zapominać również o osobach niepełnosprawnych. Skwer ma być miejscem spotkań i integracji. Nie powinien w sposób szczególny preferować żadnej grupy użytkowników.
Element wody.
W każdym założeniu ogrodowym element wody jest niezbędny. Może to być klasyczna fontanna lub kran z wodą pitną czy chociażby poidełko dla ptaków. Kwestia do doprecyzowania w ramach konsultacji.
Psie sprawy.
Posiadanie psa to przywilej ale również obowiązki. Czy sprzątanie po nich to obowiązek miasta czy może jedynie ich właścicieli? Od problemu nie da się uciec i należy go rozwiązać. Kwestia psiej toalety do doprecyzowania w ramach dalszych konsultacji.
Plac zabaw.
Niewielki i odizolowany - ale jaki powinien mieć charakter? Klasyczna piaskownica, huśtawki i karuzela, a może coś niepowtarzalnego? Tylko dla najmłodszych czy również dla tych nieco starszych? Kwestia do doprecyzowania w ramach dalszych konsultacji.
Przy projektowaniu przestrzeni skweru niezwykle ważne będą podstawowe elementy wyposażenia. Planujemy organizację dużej ilości miejsc do siedzenia, w postaci różnego typu ławek i siedzisk z oparciami. Chcielibyśmy stworzyć zarówno spokojne enklawy dla szukających ciszy i spokoju (pojedyncze ławki, leżanki) jak również siedziska ze stolikami i saloniki wypoczynkowe sprzyjające rozmowie (mniejsze i większe grupy ławek) oraz innej aktywności (spotkanie, posiłek, gry itp.). Przy ścieżce rowerowej zakładamy lokalizacje stojaków rowerowych. W tamten rejon (po wschodniej stronie ścieżki) chcielibyśmy przenieść istniejący pomnik i zlokalizować tablicę upamiętniającą patronkę skweru. We wschodniej części znajdzie się również miejsce na wolne od nasadzeń trawniki. Odpowiednie oświetlenie (ciągów komunikacyjnych i dekoracyjne) oraz odpowiednia ilość koszy na śmieci wydaje się być sprawą oczywistą.
Zakładamy pozostawienie wygodnego przejścia wzdłuż południowej pierzei skweru (szybki tranzyt) jak i obu utrwalonych kierunków diagonalnych (północ-południe, wschód-zachód). Przy planowaniu docelowego rozwiązania skweru należy uwzględnić również szereg ograniczeń. Najistotniejszym z nich jest centralna lokalizacja podczyszczalni wód deszczowych, która wymaga cyklicznego czyszczenia i dojazdu specjalistycznego sprzętu. Nie bez wpływu na projekt pozostaje również przebiegająca w południowej części magistrala ciepłownicza z dwiema wyniesionymi komorami. Kolejnym elementem jest również droga konieczna (prawo przejazdu i przechodu) do istniejących kamienic. Przebiega ona częściowo po działce miejskiej, ale również przez działki prywatne, co niestety uniemożliwia ich zagospodarowanie ze środków publicznych (nawet przy jednomyślnej zgodzie właścicieli). W związku z powyższym niemożliwe jest również całkowite wyeliminowanie ruchu pojazdów w tym rejonie.
Dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie skweru (oazy ciszy i spokoju) mogła by być organizacja stałej półki bookcrossingowej (akcja 'Uwolnij książkę!'). Otwartym pomysłem jest organizacja darmowego hotspotu w rejonie skweru. Być może należy zaplanować miejsce (altana, podest) sprzyjające organizacji okazjonalnych spotkań większej grupy ludzi (spotkania autorskie, odczyty, warsztaty, pokazy, prezentacje, turnieje, spektakle). Zapraszamy do wypełnienia ankiety i dzielenia się własnymi przemyśleniami i pomysłami. Jesteśmy otwarci na każdą propozycję.
plik foto id: 1400803590
Plansza IDEI
plik foto id: 1400803591
Plansza UWARUNKOWAŃ
Poniżej zamieszczono przykładową koncepcję zagospodarowania skweru opierającą się na założeniu podziału na strefy funkcjonalne. Podkreślamy, że nie jest to koncepcja będąca przedmiotem konsultacji a jedynie jeden z wielu możliwych sposobów zagospodarowania skweru.
plik foto id: 1400804691
plik foto id: 1400804692
plik foto id: 1400804693
plik foto id: 1400804694
Wyniki ankiety Wypowiedzi Podsumowanie I etapu