IDEA KIELCE
JAK POWINIEN ZOSTAĆ ZAGOSPODAROWANY SKWER IM. IRENY SENDLEROWEJ PRZY UL. PADEREWSKIEGO - II ETAP?
Szanowni Kielczanie!
Kontynuujemy wspólne projektowanie skweru im. Ireny Sendlerowej – dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie, pierwszą ankietę wypełniło aż 2488 osób!
Poprzednia ankieta dotyczyła kwestii ogólnych i nie wyczerpała tematu (w wielu przypadkach nie dała odpowiedzi jednoznacznej) a obecna też nie jest ostatnia. Tym razem chcielibyśmy skupić się na kilku kluczowych dla projektu elementach.
Debata na temat zagospodarowania skweru im. Ireny Sendlerowej
przy ul. Paderewskiego odbędzie się w piątek 25 września o godz. 17:00 w Instytucie Design’u przy ul. Zamkowej 3 w Kielcach.
Wyniki ankiety Wypowiedzi ZałożeniaPODSUMOWANIE I ETAPU ANKIETY
W trakcie trwania ankiety oddano w sumie 2488 głosów (1435 osób wypowiedziało się na stronie Urzędu Miasta Kielce, a 1053 na stronie Gazety Wyborczej). Wyniki uzyskane w ankietach zamieszczonych na łamach obu serwisów są bardzo do siebie zbliżone.

Jak można było się spodziewać ankieta nie dała jednoznacznych wyników we wszystkich poruszonych kwestiach. W przypadku dwóch pytań: „Jaki powinien być preferowany charakter kompozycji zieleni?” oraz „Czy należałoby skwer subiektywnie (np. zwartą ścianą zieleni, żywopłotem) odizolować od otoczenia?” można mówić o jednomyślności, a w blisko połowie o dość wyraźnie wskazanych preferencjach.
W oparciu o wyniki ankiety można uznać, że skwer powinien mieć charakter uniwersalny, a więc integrujący poszczególne grupy społeczne i wiekowe poprzez realizację szerokiego spektrum różnorodnych potrzeb. Ponadto kompozycja skweru powinna „otwierać się” w kierunku rzeki, a nasadzenia zieleni powinny zachować swobodną, naturalistyczną formę. Ponad połowa ankietowanych chciałaby, aby na terenie skweru znalazł się również element wodny oraz niewielki plac zabaw dla dzieci.
Niestety za nierozstrzygniętą należy uznać najważniejszą kwestię poruszoną w ankiecie, a więc ogólną ideę użytkowania skweru, czyli jego charakter po rewitalizacji. Różnice w liczbie głosów oddanych za „strefą ciszy i spokoju”, a „parkiem aktywności i integracji” sięgają bowiem blisko 20%.
Wyniki ankiety Wypowiedzi Założenia